Co jest z moim synkiem?

Jestem mamą dwuletniego potwora! Zaczynam coraz bardziej martwić się o niego. Mój syn jeszcze nie mówi prostych zdań, w zasadzie to bardzo mało mówi. Nie lubi kąpieli, zasypiania, nie pozwala obcinać paznokci, czesać włosów itp. W zimie mamy z nim wielki problem, ponieważ nie pozwala ubierać kurtki! Wpada w histerię, kiedy próbuje zasunąć suwak od kurtki, bardzo dziwne i niepokojace jest to, że nie pozwala nikomu z najbliższego otoczenia ubierać kurtki ani żadnych ubrań na zamek!!! Spędzanie czasu z moim synem to koszmar, ciągle o coś się awanturuje, coś mu nie pasuje, krzyczy, wrzeszczy, robi sie fioletowy ze złości jak ktoś mu się sprzeciwia. Bardzo często choruje na zapalenie krtani! Jedyna osoba, z którą chętnie spędza czas jest jego dziadek, nie reaguje uśmiechem na przyjście moje i męża do domu. Problemem są również zabawy z rówieśnikami, zachowuje sie tak jakby ich nie widział. Czy z moim dzieckiem dzieje się coś niepokojącego?

Katarzyna Osak Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie.

Istotnie opisane przez Panią sytuacje budzą niepokój. Synek ma najprawdopodobniej duże problemy sensoryczne (dotyczące zmysłów). Jego niechęć do kąpieli, ubierania, czesania, obcinania paznokci może mieć związek w nadwrażliwością na dotyk, natomiast niechęć do zasuwania suwaków może wiązać się z nadwrażliwością słuchową. Kłopoty mogą pojawiąc się też w pozostałych sferach zmysłowych (węch,smak, wzrok).

Niepokojący jest również słaby rozwój mowy oraz słaby kontakt z Państwem i rówieśnikami. Sugerowałabym jak najszybsze umówienie się z psychologiem w placówce zajmującej się dziećmi z zaburzeniami rozwoju. Potrzebna jest bowiem dokładna obserwacja dziecka i podjęcie dalszych kroków terapeutycznych. Im szybciej zostaną one podjęte, tym lepiej dla dziecka.

Pozdrawiam.