Co jeszcze możemy przebadać z mężem?

Od kilku lat oboje z mężem cierpimy na dziwne dolegliwości. Zaczęło się od zmęczenia niewspółmiernego do wysiłku, wracaliśmy z pracy i mieliśmy jedynie siły na drzemki. Potem u niego właściwie dominowało zmęczenie z paroma epizodami podobnymi do grypy: gorączka, bóle mięśni i głowy. Z kolei u mnie pojawiły się problemy z zatokami, zapuchniętymi powiekami i wrażeniem pogorszenia wzroku, nagłymi dziwnymi katarami, potem sztywność karku- na którą przez 2 miesiące nic nie pomagało, po czym samo przeszło, potem doszły kołatania serca u obojga i krótki oddech bez potwierdzenia w wykonanych badaniach. Okresowo problemy jelitowe, stany podgorączkowe, bóle mięśni, duże obniżenie kondycji. Z najbardziej chyba charakterystycznych u obojga: bóle stóp, bardzo trudne poranki- czujemy się jakbyśmy w ogóle nie spali i wędrujące bóle stawów, kości, mięśni- trudno jednoznacznie określić. Objawy zmieniają się, nasilają lub odpuszczają ale od niemal 4 lat nam towarzyszą. Wykonaliśmy mnóstwo badań, lekarze nie bardzo mają pomysł- najciekawsze teorie to te, że oboje mamy depresję :( Nie widzimy u siebie jednak objawów depresji, mimo czasem bardzo silnych dolegliwości prowadzimy normalne życie, lubimy swoją pracę, mamy przyjaciół, podróżujemy. Podejrzewamy jakąś rzadką chorobę zakaźną, która przeszła w stan przewlekły- nie mamy już jednak pomysłów co to. Badaliśmy boreliozę ( u męża pozytywna w niedużym mianie w IgM -Elisa ale niepotwierdzona Western Blot, Jersinia ( w jednym teście w niskim mianie wyszła obojgu dodatnia w IGM, niepotwierdzona), wirusy wątrobowe, HIV, cmv, ebv, chlamydia, mykoplazma wykluczone. Gdzie w tym kraju ktoś może nam pomóc?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych, przy jednym z uniwersytetów (klinikach).