Co mam robić, gdy mój chłopak wyprowadził się ode mnie?

Jestesm Monika, mam 18 lat i od 14 roku życia byłam z jednym chłopakiem. Od 2 lat mieszkaliśmy razem do dziś. Wczoraj się pokłóciliśmy o brak czasu dla mnie i braku zainteresowania z jego strony. Każdy dzień wolał spędzać z moją rodzina i im usługiwać, niż być ze mną. W końcu nie wytrzymałam i powiedziałam mu o tym, ale dalej było tak samo - do wczoraj. Gdy wstałam rano, byłam rozpalona i miałam wysoką gorączkę, a on zamiast zająć się mną, zaczął sprzątać i gotować - a mogła to zrobić moja mama. Jak mu o tym powiedziałam, zdenerwował się, ubrał i pojechał do swojego domu. Przez resztę dnia się nie odzywał, tylko wieczorem napisał, że nie wraca. Dzisiaj przyjechał i zabrał rzeczy, nie chciał ze mną porozmawiać. Bardzo go kocham i nie wiem, co mam robić, bo nie odbiera telefonu i nie odpisuje. Pomóżcie, proszę!!!

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Moniko!

Krótka rozłąka czasem daje pozytywne efekty. Może obydwoje powinniście przemyśleć Waszą relację, przyjrzeć się Waszemu związkowi z dystansu? Często właśnie wtedy łatwiej dostrzec zalety związku, partnera/partnerki oraz własne negatywne cechy w zachowaniu. Sprawa jest jeszcze świeża, więc dajcie sobie trochę czasu.

Z tego, co napisałaś, wynika, że Twój chłopak troszczył się o Twoją rodzinę, że byliście ze sobą bardzo blisko. Napisałaś również o swoich oczekiwaniach względem niego. Myślę, że problemem w Waszej relacji może być nieodpowiednia komunikacja, brak mówienia wprost o swoich potrzebach, o tym, co Wam się wzajemnie w sobie podoba, a co Wam przeszkadza. Twój chłopak mógł się poczuć urażony i dlatego w tej chwili nie chce rozmawiać. Daj mu trochę czasu, zastanów się nad tym, co może czuć, co go mogło urazić. Twoja postawa jest nieco roszczeniowa, ważne jest jednak, aby spojrzeć na konflikt nie tylko ze swojego punktu widzenia, ale również spróbować postawić się w sytuacji kochanej osoby. Co oczywiście nie zawsze jest łatwe:)

Namawiam Ciebie do zapoznania się z książkami J. Pulikowskiego, np. Zakochanie i co dalej, Krokodyl dla ukochanej i in., które w ciekawy i przystępny sposób zwracają uwagę na różnice między psychologią kobiety i mężczyzny oraz na to, jak lepiej komunikować się w związku.

Trzymaj się ciepło! Pozdrawiam serdecznie.