Co mam zrobić, aby schudnąć 10 kg?

Mam 12lat, 150 cm wzrostu i ważę 47 kg. Gdy patrzę w lustro zawsze widzę odstający brzuch, wielgaśne biodra i cellulit. Wszyscy mówię, że mam schudnąć, przejść na dietę! Ale ja sobie nie umiem z tym poradzić. Na wf biegam 4 kółka. Czasami chodzę na basen. Oraz uczestniczę w treningach gdzie biegam 10 kółek. Trening mam 2 razy w tygodniu, wf 4 razy. Codziennie rano robię po 30 brzuszków. Jeszcze się nie odchudzałam tak właściwie to czasami ale po jednym dniu koniec. Moja siostra mówi, że mam nadwagę po bracie ale brat był chudy w moim wieku jak wszyscy! Nie byłam u lekarza. Znaczy raz by zobaczyć ile ważę i lekarz powiedział, że mam nadwagę. W tygodniu jem tak: 1. Czasami śniadanie w domu(płatki czekoladowe, owsiane) 7.00 2. Drugie śniadanie chleb(normalny) i jabłko(lub warzywo) 9.45-10.30 3. Obiad w szkole. Mała porcja-Mięso, frytki, ziemniaki. Surówka 4. Podwieczorek.(batonik ciastko) 16.00 5. Kolacja. Kisiel płatki kanapki.19.00 Podczas weekendu jest tak samo. Na nic nie choruje!

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoja masa ciała jest prawidłowa względem wieku i wysokości. Nie potrzebujesz diety odchudzającej. Nie ulegaj opiniom innych, gdyż niewłaściwie stosowana dieta może prowadzić do rozwoju niedoborów żywieniowych (bardzo niebezpiecznych w Twoim wieku) oraz zaburzeń metabolicznych w późniejszych latach.

Bardzo dobrze, że spożywasz odpowiednią ilość posiłków. Radziłabym jednak trochę zmienić ich skład. Śniadanie jest obowiązkowe, należy przyzwyczaić się do codziennego spożywania posiłku przed wyjściem do szkoły. Powinnaś także spożywać drugie śniadanie, gdyż w szkole podejmujesz wysiłek umysłowy i fizyczny. Na obiad najlepsza będzie ryba lub chude mięso, warzywa i grube kasze lub ryż. Wystrzegaj się frytek - jest to produkt bardzo kaloryczny i nie zalecany w zdrowej diecie. Ponadto ogranicz słodycze, zamiast batonów sięgnij po owoce lub warzywa.

Pozdrawiam