Co mam zrobić aby uniknąć efektu jo-jo?

Mam 19 lat przy wzroście 166 cm ważę 94 kg. Obiecałam sobie, że kiedy waga moja dojdzie do 95 kg zrzucę wagę do mniej więcej 60 kg. W jakim czasie i ile powinnam schudnąć miesięcznie aby nie wrócił efekt jo-jo? Jaka dieta jest najbardziej skuteczna dla osoby, która nie lubi wysiłku fizycznego? Czy do stycznia uda mi się uzyskać obiecaną sobie wagę?

Witam serdecznie,

Ponieważ nadmierna masa ciała najczęściej jest wynikiem niewielkiej aktywności fizycznej oraz zbyt dużej podaży pokarmu, zastosowanie ma dieta redukcyjna oraz zwiększenie częstości podejmowania treningów.
Fizjologiczna dieta odchudzająca, to taka, która powoduje utratę 0,5-1 kilograma tygodniowo. Utrata 1 kg tkanki tłuszczowej jest równoznaczna ze spaleniem, bądź nie dostarczeniem (poprzez zastosowaną dietę) 7 tysięcy kcal. Aby osiągnąć utratę masy ciała rzędu 0,5kg tygodniowo, trzeba stworzyć deficyt 500 kcal dziennie (czyli spożywać mniej o 500 kcal niż wynika to z normalnego zapotrzebowania organizmu). W przypadku utraty masy ciała rzędu 1 kg tygodniowo – należy „odebrać” organizmowi 1000 kcal dziennie. Dieta odchudzająca nigdy nie powinna dostarczać organizmowi mniej niż 1000 kcal.

W Pani przypadku może to być około 1200-1400 kcal. Dzięki temu nie wystąpi efekt jo-jo, o  którym Pani mówiła.

Do stycznia pozostało prawie 6 miesięcy. W tym czasie może Pani "zgubić" 24 kg (utrata 1kg tygodniowo).
Pozdrawiam