Co mam zrobić, by mięśnie byly mniejsze a nogi zgrabne?

Witam. Chcialabym sie dowiedzieć na jaka dietę musze przejść i jakie ćwiczenia robić jeśli chce mieć zgrabniejsze nogi. Mam 175cm wzrostu i ważę 65kg. Od trenowania siatkówki mam strasznie umięśnione nogi i bardzo mi to przeszkadza. Co mam zrobić by mięśnie byly mniejsze a nogi zgrabne?

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam serdecznie,
Na smukłe mięśnie najlepszy jest stretching.
Po każdym treningu powinna Pani poświęcić minimum 10 minut, a najlepiej więcej na rozciąganie, wyciszenie. Głęboki oddech, pamiętać, aby było to spokojne, bez nadmiernego naciągania i bez "pulsowania".

Warto wprowadzić także jedną godzinę stretchingu w tygodniu, jako oddzielne zajęcia, trening, podczas których będzie można skupić się na każdej partii ciała.

Nie ma diet, ani skutecznych metod, na typowe wysmuklenie jednej partii. Warto pamiętać dlatego o rozciąganiu, które baardzo często jest pomijane.

Pomocny bywa także masaż. Regularne masowanie nóg z balsamem ujędrniającym lub oliwką. Można użyć masażerów, szczotek, rękawic lub samych rąk. Systematycznie i regularnie z pewnością da efekt.

Dieta oczywiście zbilansowana, dużo płynów w przypadku treningów, regularność i zbilansowanie. W Pani przypadku nie ma konieczności redukcji masy ciała, bo z pewnością ma Pani dodatkowo dużo mięśni, które także ważą sporo.

pozdrawiam

Witam serdecznie,

Musiałabym wiedzieć jak intensywne są Pani treningi, w jakiej porze dnia. Z wyliczeń wynika, że aby spalić część mięśni, powinna Pani spożywać około 1800 kcal dziennie. Proszę pamiętać aby unikać sporej ilości jedzenia w okresie okołotreningowym, a szczególnie po treningu.

Polecane produkty to pełnoziarniste pieczywo, kasze, chudy drób, ryby, chudy nabiał, dobrej jakości oleje na surowo (np. oliwa z oliwek do sałatek).

Zapraszam do kontaktu na moim prywatnym profilu

Witam,
muszę przyznać, że udało się Pani mnie zaskoczyć :) bo większość zadałaby pytanie co zrobić, aby mięśnie były bardziej wyeksponowane? W tej kwestii mogę zdać się tylko i wyłącznie na własne doświadczenia i napisać, że utrata masy mięśniowej to niełatwa sprawa, tym bardziej ,że jak mniemam w dalszym ciągu trenuje Pani siatkówkę. Większość sportowców boi się biegu w obawie przed utratą masy mięśniowej- to fakt, ale pod warunkiem, że mowa o biegu długodystansowym. Być może to jakieś wyjście choć pogoda za oknem powoli nie nastraja do długiego biegu. Z drugiej strony zastanawiam się czy, aby odrobinę Pani nie przesadza (proszę wybaczyć śmiałość) kiedy patrzę na nogi naszych reprezentantek siatkówki jedyne co czuję to zazdrość. Może jest Pani zbyt krytyczna wobec siebie?

Pozdrawiam serdecznie

Witam!
Z umięśnionymi nogami jest trudna sprawa. Wykonywane przez Panią ćwiczenia powodują, że mięśnie się rozrastają, przysiady podskoki w siatkówce. Nie wiadomo, czy tkanka mięśniowa na nogach nie jest rozbudowana genetycznie. BMI ma Pani idealne. Proszę spróbować mniej intensywnie ćwiczyć, aby masa mięśniowa spadła, a więcej pływać.

Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie czy Pani dalej trenuje? Bo w takich warunkach mięśnie intensywnie pracują więc będą się rozwijać, a gubienie mięśni wcale nie jest takie proste szczególnie z określonej partii. Przy próbie zgubienia mięśni w tym przypadku z nóg należy skupić się na treningu anaerobowym, bo wtedy przy niedostatku tlenu jako źródło energii wykorzystywana jest glukoza, która przy długim treningu będzie w znacznej mierze pochodziła z przemiany białek mięśniowych w procesie neoglukogenezy.
Dieta redukcyjna – czyli ujemny bilans i mięśnie wcześniej czy później zaczną chudnąć.

Witam,
Jeśli Pani celem jest tylko wyrzeźbienie i wysmuklenie nóg, a nie schudnięcie to najważniejszy wpływ będą miały tutaj ćwiczenia, a nie sama dieta. Ćwiczenia, które ładnie kształtują nogi to: szybki marsz oraz bieganie (trucht), jak również ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała - ważne jest, aby bieg, czy marsz miał niską lub średnią intensywność, a ćwiczenia dużą liczbę powtórzeń w każdej z 3-4 serii.
Życzę powodzenia - zarówno w wysmuklaniu nóg, jak i w siatkówce, której jestem fanem :)
Pozdrawiam,

Niestety nie ma diety cud, która sprawiłaby aby tkanka tłuszczowa lub mięśniowa w danym miejscu ciała zwiększyła lub zmniejszyła swoją objętość. Każdy z nas jest inny, dlatego te same ćwiczenia i taka sama dieta u różnych osób mogą powodować utratę masy mięśniowej i tk. tłuszczowej w różnych partiach ciała.

Dieta powinna przede wszystkim być racjonalna i zbilansowana, bogata z chude mięso, ryby, dużą ilość warzyw i produkty pełnoziarniste.

Ćwiczenia, które powinny pomóc w zmniejszeniu mięśni to przede wszystkim ćwiczenia kardio np. bieganie, orbitrek czy jazda na rowerku stacjonarnym. Jednakże należy wszystkie te ćwiczenie wykonywać na niskim obciążeniu.

 Natalia Ulewicz

Z opisu wynika, że waga Pani jest prawidłowa a umięśnione nadmiernie nogi są efektem prowadzonego trybu życia - trenowanie siatkówki oraz zapewne uwarunkowań genetycznych tj. zapisanego w genach typu sylwetki, w tym także kształtu nóg. Zapewne pomoże wprowadzenie ćwiczeń górnych partii mięśni, co zniweluje nieco dysproporcje w sylwetce lub zmiana dyscypliny sportu :(. Warto też zastanowić się, czy pani obawy są obiektywne? tj. czy rzeczywiście dysproporcja i kształt nóg zwraca powszechną uwagę, czy jest to pani subiektywna ocena.

Witam,
mięśnie wyrobione długimi treningami pozostają z nami przez całe życie i należy się z nimi zaprzyjaźnić. Waga do wzrostu i wieku jest właściwa, natomiast należy uważać na każdą aktywność fizyczną, w której główną rolę odgrywają nogi, aby nie zwiększać ich masy mięśniowej.
Pozdrawiam
Sylwia Beyer-Wygońska

Witam, tak jak powiedziały moje przedmówczynie, nie ma specjalnej diety dla zgubienia mięśni z konkretnej partii ciała i główny ciężar rzeźbienia sylwetki spada na ćwiczenia rozciągające mięśnie. Proszę pamiętać o tym, że budowanie mięśni polega na "pogrubianiu" włókien mięśniowych, a nie zwiększeniu ich liczby. Liczba włókien jest uwarunkowana w dużej mierze genetycznie, stąd są osoby, które łatwo budują masę mięśniową i takie, które muszą bardzo dużo wysiłku włożyć w treningi, aby osiągnąć to samo. W pani przypadku, praca nad ograniczeniem masy mięśni powinna być dokładnie odwrotna do budowanie mięśni. Zatem treningi, jeśli będą dotyczyły nóg, to tylko z umiarkowaną intensywnością, bez ich obciążania, bez "zrywania" mięśni , czyli bez doprowadzania do ich bólu. A ćwiczenia podstawowe, to po rozgrzewce-rozciąganie dolnych partii. Przy budowaniu mięśni bardzo istotne są posiłki spożywane przed i po treningu. Podczas treningu zużywane są zapasy cukru, a po jego wyczerpaniu organizm sięga do "zapasów", aby go wyprodukować i odbudować jego zapasy. W pierwszej kolejności sięgnie po mięśnie. Jeśli więc, po treningu nie będzie pani jadła nic słodkiego, a w pani diecie w ogóle będzie mniej węglowodanów niż należy, to organizm spali mięśnie. Ale uwaga, nie mamy wpływu na to, które mięśnie organizm przeznaczy na paliwo. Po drugie nie jest korzystne dla organizmu wykorzystywanie białka jako źródła energii, ponieważ przy jego metabolizowaniu wydzielają się ciała ketonowe szkodliwe dla organizmu. Aby zminimalizować ich oddziaływanie konieczne jest wypijanie dużo większej ilości wody, wspomagającej proces oczyszczania organizmu z tych ciał.