Co mam zrobić by pozbyć się tej nadwagi?

Witam, mam 17 lat i prawie 15 kg nadwagi.. ważę 82 kg przy wzroście 174 cm... Co mam zrobić żeby pozbyć się tego "nadbagażu"? Nie chcę już być pośmiewiskiem innych... przez to nie mogę znaleźć faceta :(
17 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Utrata 15 kilogramów wymaga przede wszystkim dużej wytrwałości i cierpliwości. Powinnaś uzbroić się w cierpliwość i postawić na zdrową dietę, a właściwie na zmianę złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych.

Ważne, aby odnieść zmiany do tego jak w tej chwili wygląda Twój jadłospis oraz z czym masz największy problem. Warto zastosować się do poniższych zasad, uwzględniając przeliczone zapotrzebowanie kaloryczne w zależności od poziomu aktywności fizycznej:

->regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty wyłącznie białkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata), aktualnie latem więcej,
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (fast foody, produkty smażone, masło, margaryna),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.

Bardzo dobrze byłoby, gdybyś do diety dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych: najlepiej co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!). Jeśli nie ćwiczysz, zaczynaj stopniowo - od 5-10 minut dziennie, mogą to być też spacery. Gdy Twoja kondycja wzrośnie, możesz dokładać kolejne ćwiczenia.

Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) - na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg lub któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minut czy Tamilee Webb.

Pozdrawiam