Co mam zrobić, by przestać łysieć?

Mój problem polega bowiem na tym, że strasznie wypadają mi włosy.Od czerwca bardzo intensywnie się odchudzałam, mało brakowało, a wpadłabym w anoreksję. Od lipca zaczęły wypadać mi włosy, ale od września to już koszmar. Sypały mi się i sypały. Co dotknęłam włosów, to leciały. Pod koniec listopada byłam u lekarza, ktory przepisał mi różne witaminy i balsamy do wmasowywania w głowę. Wszystko biorę i stosuję regularnie, ale włosy nadal wypadają. Mniej, ale nadal wypadają. Nie jem warzyw i owoców - nie lubię ich. Postanowiłam się zmusić i jem jabłka i pomarańcze, ale nie wiem, czy to coś pomoże... Co ja mam zrobić? Wiem, że to wszystko przeze mnie, boję się, że już niedługo pozostanę łysa, a mam dopiero 16 lat! Błagam o pomoc (robiłam badania i nie mam anemii).

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Z tego, co Pani pisze, można wnioskować, że przyczyną nadmiernej utraty włosów są najprawdopodobniej niedobory żywieniowe. W przeszłości intensywnie się Pani odchudzała, ze szkodą dla zdrowia, a i dziś nie odżywia się Pani prawidłowo - jabłka i pomarańcze to za mało, żeby można było mówić o zdrowym odżywianiu się! Pisze Pani, że nie lubi Pani warzyw i owoców - to bardzo źle. Warzywa trzeba jeść codziennie - najlepiej do każdego posiłku. Owoce nie są człowiekowi aż tak bardzo potrzebne jak warzywa, poza tym zawierają sporo kalorii, więc nie należy przesadzać z ich ilością (nie to co warzywka, które mają mało kalorii, a dają uczucie sytości, co pomaga utrzymać linię).

Podejrzewam, że sporo winy leży po stronie Pani rodziców - nie wykształcili u Pani prawidłowych nawyków żywieniowych. Jeśli dobrze się przyrządzi warzywa, to potrafią być naprawdę pyszne - proszę spróbować potraw takich jak: sałata lodowa z papryką i sosem vinegret (można kupić taki gotowy w proszku), świeża marchewka maczana w sosie czosnkowym (jogurt, wyciśnięty czosnek, sól, pieprz - świetna przekąska na imprezę, zamiast chipsów), sałatka grecka z fetą (przepis znajdzie Pani na pewno w internecie), duszone warzywa (można kupić w sklepie spożywczym mrożone "warzywa na patelnię", czasem nawet z przyprawami)...

Po prostu musi się Pani przemóc i spróbować przyrządzić ciekawe dania warzywne. To naprawdę ważne, bo prawidłowa, zdrowa dieta wpływa na stan całego organizmu - cerę, włosy, jelita (zapobiega zaparciom), serce...

Pozdrawiam!