Co mam zrobić żeby schudnąć? pomocy!

Mam13 lat ważę 72 kg i ma 171cm wzrostu co mam zrobić żeby schudnąć. Chcę schudnąć ok 14 kg. Mam problem ze słodyczami. Ogólnie inną żywność jem normalnie.
ponad rok temu

Witaj,

Twoje BMI na siatkach centylowych mieści się w przedziale pomiędzy 90 a 97 centylem, co oznacza, ze masz nadwagę.

To od czego należy zacząć to analiza aktualnych nawyków żywieniowych. Piszesz, ze Twoim głównym problemem są słodycze. Sprawdź jednak czy przestrzegasz pozostałych zdrowych nawyków żywieniowych. Poniżej wskazówki, jak należy się odżywiać:

1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie. Regularność posiłków, w tym jedzenie śniadań pomaga w zwalczaniu ochoty na słodycze.

2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (to dodatkowo pomaga w "walce" ze słodyczami). Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu. Jedz chude mięso, ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.

3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane, oprócz słodyczy są to produkty typu fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Zrezygnuj także z ziemniaków, białego ryżu, produktów z białej mąki (naleśniki, pierogi, jasne pieczywo i jasny makaron). Ogranicz spożycie soli.

4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie, zrezygnuj ze soków, natomiast do herbaty nie dodawaj cukru.

Jeżeli chodzi o słodycze to przeczytaj także: http://portal.abczdrowie.pl/stop-slodyczomanii
Dodatkowo:
1. dobrze się wysypiaj
2. koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Wybierz ruch, który lubisz - może to być taniec, basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy itp. Chodzi o to, żeby codziennie minimum pół godziny poświęcić na ruch, lepiej godzinę. Pamiętaj, że w aktywności kluczowa jest systematyczność.

Wprowadzenie powyższych zasad w życie pozwoli Ci na racjonalne pozbywanie sie zbędnych kilogramów. Wg badań najbardziej korzystna dla zdrowia, a zarazem najskuteczniejsza jest utrata masy ciała na poziomie od pół do 1 kg tygodniowo.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska