Co mi jest? Mam lęki w sklepie i czuję, że ludzie mnie obgadują

Dzień dobry:) Mam pewien problem. W szkole mam 4 najlepsze kumpele:) od bardzo dawna. Zawsze jak mam iść gdzieś bez nich, np. do sklepiku, na salę czy łazienki, po prostu się boję. I tak jest zawsze, chyba po prostu jestem od nich uzależniona. W domu jak jestem sama, a tak jest często, bo jestem jedynaczką, a rodzice pracują, nie mam żadnych problemów. Do sklepu mogę iść i jest OK. Radzę sobie dobrze. Tylko jak mam iść do większego, bardziej zaludnionego miejsca sama, po prostu łapie mnie lęk. Co robić w tej sytuacji? Jak w tym miejscu są moi znajomi, to wszystko jest dobrze:) a jeśli wrodzy, to już zaczyna się problem. Tak samo często mam wrażenie, że ktoś mnie obgaduje:( Nie wiem dlaczego. Że śmieje się ze mnie:( wiem, że to czasem tylko moja wyobraźnia. Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

opis Twoich problemów sugeruje problemy lękowe w sytuacjach społecznych. Takie emocje, doznania pojawiają się często u młodzieży (zakładam, iż jesteś nastolatką) i z czasem zanikają.

Niepokojące wydaje mi się jednak uczucie obmawiania, które opisałaś. Może ono być związane z problemami emocjonalnymi, zaniżonym poczuciem własnej wartości, jednakże sprawa wymaga wyjaśnienia. Proponowałbym Ci w tej sytuacji udać się na konsultację psychologiczną - specjalista z pewnością będzie mógł właściwie rozeznać się w sytuacji, ustalić problemy i zaproponować ich rozwiązanie. Rodzice z pewnością pomogą w poszukiwaniach odpowiedniego fachowca.

Pozdrawiam serdecznie