Co mogą oznaczać luźne stolce co jakiś czas?

Witam. Co kilka dni mam luźny stolec (wg Bristolskiej skali stolca, typ 5 i 6). Wypróżniam się wtedy o tej samej porze rano i ilość wypróżnień nie jest zwiększona (raz, dwa dziennie). W kolejnych dniach stolec jest znowu twardszy na kilka dni, a potem powraca stolec typu 5 i 6. Rzadko miewam bóle brzucha i rzadko wypróżniam się częściej niż 3 razy dziennie. Jem dużo warzyw i owoców, spożywam dużą ilość błonnika. Pije także dużo płynów: wody, kawy, zielonej herbaty. Zdarza mi się jednak także stolec typu 7- wodnisty, jednak bardzo rzadko, maksymalnie dwa razy na miesiąc gdy np. na imprezie wypije 4-6 piw, bądź przesadzę ze zbyt dużą ilością produktów mlecznych. Nie miałem dotychczas także krwi w kale. Czy powinienem się martwić? Czy rzadszy kał, co jakiś czas, ale bez bólu brzucha i uporczywych biegunek, to powód do niepokoju? Proszę o rzetelną odpowiedź

Lek. Paweł Szadkowski

Nie ma pan powodów do niepokoju. Zmiany konsystencji stolca są normalne i wynikają u pan najprawdopodobniej ze zróżnicowania diety.