Co mogą oznaczać powiększone węzły chłonne w pachach?

Dzień dobry. Od trzech dni mam powiększone węzły chłonne pachowe. Są wyczuwalne guzki i bardzo bolesne. Od czego mogę mieć powiększone i co powinnam zrobić? Po około trzech dniach to się rozchodzi i pojawia z drugiej strony

Lek. Paweł Szadkowski

Najczęstszą przyczyną powiększenia węzłów chłonnych to odczynowa reakcja na infekcję/stan zapalny. Krótki wywiad i bolesność mogą wskazywać na właśnie taką przyczynę. Najlepiej jeśli uda się pani do lekarza pierwszego kontaktu w celu dokładnego zbadania i ew. rozszerzenia diagnostyki, ponieważ koniecznie trzeba to wyjaśnić. Warto również wykonać podstawowe badania np. morfologię krwi z rozmazem ręcznym, CRP, OB i.in.