Co mogą oznaczać takie objawy i narośl?

Zauważyłam u siebie narośl na odbycie, przez co odczuwam pieczenie. Ostatnio czuję pełność w podbrzuszu oraz pobolewanie, wzdęcia, twardy brzuch, miewam ciężkie oddawanie stolca. Co to może być?
KOBIETA, 22 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry.

Każda zmiana zauważona w okolicach odbytu powinna być skonsultowana z proktologiem, jak również wszystkie niepokojące objawy takie jak opisała Pani w zapytaniu

Najczęściej przyczyną obserwowanej narośli przy odbycie są hemoroidy, ale należy pamiętać, że początkowe oznaki nowotworu odbytu również przypominają objawy hemoroidów lub innych objawów.

Nieleczone zmiany mogą prowadzić do zaostrzenia objawów lub powstania groźnych powikłań.

Podstawą do postawienia rozpoznania przez specjalistę jest przeprowadzone badanie zewnętrznej części odbytu oraz jego okolicy.

Kolejnym etapem jest wykonanie badania przez odbyt, a jeśli sytuacja tego wymaga – użycie wziernika, za pomocą którego lekarz ocenia wnętrze odbytu lub odbytnicy i potwierdzi lub wykluczy schorzeń np kłyciny kończyste i inne schorzenia.

Przed wizytą u specjalisty proktologa ewentualnie gastrologa warto wykonać podstawowych badań laboratoryjnych z krwi, morfologia z rozmazem, CRP, badanie kał na obecność krwi utajonej.

Proszę nie lekceważyć opisanych przez Panią objawów lecz zgłosić się na konsultację stacjonarną do specjalisty proktologa ewentualnie gastrologa.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturopata

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety sam opis dolegliwości nie jest wystarczający, aby stwierdzić co może być źródłem tego problemu. W tej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska oraz dodatkowe badania. Z takimi symptomami najlepiej udać się do proktologa, który pokieruje Pani dalszym leczeniem.

Narośl w tym miejscu nierzadko oznacza hemoroidy, czyli żylaki odbytu, które mogą powodować świąd oraz pieczenie tych okolic. Pacjent może zauważyć również krwawienie w czasie wypróżniania.

Do ich rozwoju mogą przyczynić się m.in. częste zaparcia wynikające ze stosowania nieodpowiedniej diety jak również zbyt małej ilości ruchu w ciągu dnia. Często pojawiają się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Leczenie może opierać się właśnie m.in. na zmianie niektórych nawyków w zakresie żywienia. Rekomendowana jest także większa aktywność fizyczna. Lekarz może zalecić także różne leki do stosowania miejscowego. Czasami w poważniejszych przypadkach może być konieczne leczenie zabiegowe. Więcej na ten temat piszemy w artykułach dostępnych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do ich przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-hemoroidy

Proszę pamiętać, że żylaki odbytu to tylko jedna z możliwości. Jeżeli lekarz wykluczy hemoroidy należy przebadać się pod kątem innych chorób m.in. układu pokarmowego. W tym celu należy skontaktować się z gastrologiem, który pokieruje odpowiednio Pani diagnostyką oraz leczeniem.

Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o zbliżonej tematyce: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/narosl-w-obrebie-odbytu-a-mozliwe-dolegliwosci https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-te-narosle-okolicy-odbytu https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-bol-przy-wejsciu-do-odbytu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.