Co mogą sugerować takie objawy u 19-latki?

Witam, od około 3 miesięcy, mam strasznie wzdęty brzuch, powiekszoną dolną cześć brzucha, jeśli położę się na plecach to na brzuchu można zaobserwować puls, tylko po lewej stronie, koło pępka. Często też odbija mi się, nawet kiedy nie jem przez kilka godzin. Lewa strona brzucha jest lekko powiekszona przy okolice pępka. Proszę o pomoc

Dobry wieczór,

opisane objawy wymagają dokładnego badania przedmiotowego na wizycie stacjonarnej która umożliwi podjęcie decyzji o odpowiedniej diagnostyki aby poznać przyczynę dolegliwości opisane przez Panią.

Proponuję wizytę u gastrologa a w razie trudności z wizytą to pozostaje wizyta u swojego lekarza pierwszego kontaktu który do czasu wizyty u gastrologa zleci odpowiednie zalecenia

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z opisanym przez Panią problemem najlepiej w pierwszej kolejności udać się do lekarza medycyny rodzinnej lub internisty. W tym przypadku wskazane będzie wykonanie najpierw podstawowych badań – w tym morfologii krwi oraz badań moczu. Pomocne w diagnostyce może być również usg jamy brzusznej. Jeżeli lekarz wykryje jakieś nieprawidłowości, skieruje Panią dodatkowo do gastrologa.

Takie objawy, jak wzdęcia brzucha i odbijanie mogą sygnalizować także różne problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Możliwe, że specjalista będzie chciał dodatkowo rozszerzyć diagnostykę o kolejne badania, w tym kolonoskopię, aby wykluczyć np. schorzenia jelit. Czasami tego typu dolegliwości mogą wskazywać też na nietolerancję pokarmową. Proszę zwrócić uwagę na to, czy te objawy nie nasilają się przypadkiem pod wpływem zjedzenia określonych produktów. Wzdęcia mogą być również wczesnym objawem ciąży – jeżeli podejrzewa Pani, że mogło dojść do zapłodnienia, warto wykonać dodatkowo domowy test ciążowy lub badanie laboratoryjne stężenia gonadotropiny kosmówkowej.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/odbijanie

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadcza-ciagle-wzdecia

Warto także przeczytać odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania zadanie przez innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-lewej-strony-podbrzusza-wzdecia-i-obijanie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-brzucha-i-odbijanie-po-kazdym-posilku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.