Co mogę zrobić by skutecznie schudnąć?

Mam prawie 16 lat, 166 cm i ważę około 68 kg. Piszę około gdyż moja waga od jakiegoś czasu się waha kiedyś ważyłam 75 kg. W ciągu 2 miesięcy straciłam 15 kg i trzymałam tę wagę przez jakieś 2 lat. Na tegorocznych wakacjach chyba spowolniłam metabolizm, bo nie chciało mi się jeść i na cały dzień potrafiłam zjeść 1 wafel ryżowy. I właśnie od tego czasu moja waga się waha. Z 58 kg w ciągu niecałych 2 miesięcy przytyłam do 69 i waga mi się waha. Ciągle się odchudzam, ale zaraz waga wraca... nie wiem już co robić. Dodam jeszcze, że gdy było jeszcze ciepło to wieczorami biegałam ok 4 km ale teraz nie mam już niestety warunków gdyż mieszkam na wsi i do siłowni mam jakieś 7 km. W dodatku nigdzie w mojej okolicy nie ma dietetyka;( niedawno skończyłam 6 waidera ale nadal regularnie wykonuję niektóre ćwiczenia. Bardzo lubię ćwiczyć, tańczyć lubię też zdrową żywność. Najbardziej otręby i jogurty naturalne. Żeby schudną jestem gotowa zrobić wszystko... bardzo bym prosiła żeby ktoś podał mi dietę, która pomoże mi uzyskać wagę około 56 kg. Może jakiś przykładowy spis posiłków w ciagu dnia? Bardzo proszę o pomoc. Z góry bardzo dziękuję:) i pozdrawiam:)

Witaj,

myślę, że faktycznie przyczyną tego, ze Twoja waga waha się, a ostatnio przytyłaś jest spowolniony metabolizm. Prawdopodobnie przyczynił się do tego fakt, ze bardzo mała jadłaś, organizm "przestawił się na tryb oszczędnościowy".

Oczywiście najlepiej byłoby gdybyś wybrała się do specjalisty. Piszesz, ze nie ma w pobliżu dietetyka, ale na pewno pomocna byłaby wizyta u pediatry, który dałby Ci wskazówki, co i ile jeść.

To co ja mogę Ci podpowiedzieć:
1. dzienna dawka energii nie powinna być niższa niż 1800 kcal
2. powinna być rozłożona na min. 5 posiłków (nawet 6), co 3 godziny, zaczynasz od śniadania (najlepiej do 1 godziny po wstaniu). Posiłki powinny być częste, a małe
3. powinnaś jeść zgodnie z piramidą zdrowego żywienia - link w załączeniu - http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite.... Zwróć szczególną uwagę na produkty zbożowe - możesz je jeść jedynie jako pełnoziarniste np. na:
- śniadanie płatki owsiane z otrębami pszennymi (z dodatkiem mleka 1,5%) plus owoc,
- II śniadanie - ciemne pieczywo (najlepiej żytnie) z niewielką ilością masła, chuda szynka drobiowa, sporo warzyw - sałata, pomidor, papryka,
- obiad: kasza gryczana, ryba gotowana, surówka np. z marchwi z dodatkiem łyżeczki oliwy, brokuły,
- podwieczorek: jogurt naturalny z otrębami (albo miska surowych warzyw),
- kolacja: zupa krem z kalafiora albo sałatka ze świeżych warzyw z grillowanym kurczakiem (lub tuńczykiem z puszki).
4. ze swego jadłospisu usuń: wszystko co zawiera cukier: słodycze, jogurty słodkie, słodkie bułeczki, ciastka itd, wszystko co zawiera białą mąkę: naleśniki, pierogi, biały makaron, jasne pieczywo, także biały ryz i ziemniaki. Usuń bezwzględnie: produkty typu fast food, słone przekąski, słodzone napoje gazowane, także soki
5. pij dużo wody, 1,5-2 l, ew. również zieloną herbatę, która może przyśpieszać metabolizm
6. dużo się ruszaj - codziennie minimum pół godziny, lepiej godzinę. To ze mieszkasz na wsi daje Ci duże możliwości - możesz chodzić na spacery i oddychać świeżym powietrzem. Wybierz się codziennie na szybki marsz, minimum 30 min, lepiej 40. Oczywiście możesz tez ćwiczyć brzuszki i gimnastykować się (w załączeniu link na ćwiczenia na płaski brzuch http://portal.abczdrowie.pl/sposob-na-plaski-brzuch). Pamiętaj, że kluczowa jest tu regularność.

Podsumowując musisz przestawić się na częste, a małe posiłki, jeść dużo warzyw, pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty białkowe, oraz niewielkie ilości tłuszczu. Koniecznie dużo się ruszaj. Zajrzyj też do artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-metabolizm

Efekty na pewno przyjdą, ale musisz być cierpliwa. Twój organizm musi znów "zaufać Ci" - głodzenie, nieregularne jedzenie spowodowało, ze Twój organizm spowolnił przemianę materii / wydatek energetyczny.

Życzę Ci dużo cierpliwości i powodzenia.
Pozdrawiam serdecznie,
Agnieszka Kuczewska