Co mogło być przyczyną tego, że poroniłam?

Mam pytanie, ponieważ nie potrafię zrozumieć tego, co mi się przydażyło. 3 dni temu poroniłam, w 11. tyg. ciąży - 4 dni przed poronieniem byłam u swojego lekaża prowadzącego, było wszystko OK, USG także.

Przed poronieniem poczułam potrzebę do toalety - gdy próbowałam oddać mocz buchło coś ze mnie. Mąż natychmiast zawiózł mnie do szpitala - okazało się, że poroniłam. Nie potrafię zrozumieć dlaczego, co mogło być przyczyną? Lekarze w szpitalu nie potrafili mi udzielić odpowiedzi na to pytanie. Proszę o pomoc i serdecznie dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niestety bardzo wiele ciąż kończy się poronieniem w pierwszym trymestrze. Najczęstszą przyczyną straty ciąży są zaburzenia genetyczne, które pojawiają się, mimo że oboje rodzice są całkowicie zdrowi (polecam lekturę artykułu w naszym serwisie: http://parenting.pl/portal/poronienie).

Proszę porozmawiać jednak ze swoim lekarzem ginekologiem. Jeśli miała Pani przed ciążą jakiekolwiek objawy zaburzeń hormonalnych, np. nieregularne miesiączki, objawy hiperandrogenizacji (trądzik, męska sylwetka ciała), otyłość, plamienia z dróg rodnych w drugiej fazie cyklu, to niewykluczone, że to właśnie było przyczyną poronienia - w takim razie odpowiednie leczenie może znacząco zmniejszyć ryzyko powtórzenia się tej przykrej sytuacji w kolejnej ciąży.

Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!