Co mogło doprowadzić do poronień?

Witam,
bardzo chciałabym uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. 2008 roku poroniłam w 6 tyg. Nie wiadomo dlaczego, podejrzewano tarczycę lub konflikt serologiczny. W 2009 urodziłam zdrowego synka, przed ciążą brałam leki na zagnieżdżenie się jajeczka i na podtrzymanie ewentualnej ciąży. Przyjmowałam progesteron do prawie końca 4 miesiąca no i oczywiście stała kontrola tarczycy.
Teraz znowu poroniłam w 7 tyg. Nie przyjmowałam żadnych leków na utrzymanie ciąży. W szpitalu znowu niewiedza co się stało, jestem zdrowa, nie mam żadnych powikłań, badania wzorowe.
Co mogło być przyczyną poronień, bo wydaje mi się, że to już nie zbieg okoliczności i co mogłabym zrobić, żeby zapobiec następnemu poronieniu? Jakie badania mogę wykonać, aby być pewną, że sytuacja się nie powtórzy?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Trudno mi odpowiedzieć na postawione pytanie. Pisze Pani o wzorowych wynikach badań, ale nie wymienia jakich badań. Jeżeli przyjmowała Pani progesteron na podtrzymanie ciąży, to znaczy, że lekarz podejrzewał niewydolność ciałka żółtego. Może ona powodować poronienia na wczesnym etapie, jeżeli progesteron nie jest suplementowany.
Najczęściej przyczyną tak wczesnych poronień są wady rozwojowe, powstające w sposób losowy, których nie można leczyć, trudno im też zapobiegać. Ocenia się, że nawet 20 proc. wszystkich ciąż jest ronionych z tego powodu.
Poza tym do poronienia mogły przyczynić się infekcje lub zaburzenia hormonalne (oprócz niewydolności ciałka żółtego), w tym schorzenia tarczycy, o których Pani wspomniała.
Pozdrawiam serdecznie!