Co mogło spowodować spóźnianie się okresu?

Martwi mnie, że nie mam okresu, który spóźnia mi się już 2 tygodnie. Mam 16 lat i jestem dziewicą. Mam objawy miesiączki - ból w podbrzuszu, pojawiają mi się wypryski na twarzy oraz dekolcie, jestem rozdrażniona, szybko się denerwuję - więc nie wiem czy to powód do niepokoju, ponieważ zdażyło mi się to pierwszy raz. Wcześniej zdażyło się, że spoźnił się ok. tygodnia.

Chcę się dowiedzieć czy wszytsko w porządku.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skoro ciąża jest wykluczona, to opóźnianie się miesiączki najpewniej jest spowodowane chwilowym "zawirowaniem" hormonalnym w Twoim organizmie. Możliwe, że dzieje się tak pod wpływem stresu, zmiany klimatu itp.

U każdej, nawet zdrowej kobiety, od czasu do czasu ma prawo pojawić się taka nieregularność. Gdyby jednak sytuacja powtarzała się w kolejnych miesiącach, radzę udać się do ginekologa, w celu wykonania diagnostyki hormonalnej.

Pozdrawiam serdecznie!