Co mogło wpłynąć na wynik badania poziomu glukozy?

Witam. Niedawno stwierdzono u mnie cukrzycę. Powodem do tego był cukier na czczo 122 oraz wynik 208 w drugiej godzinie testu OGGT. I szczerze mówiąc nie pogodziłam się z tą interpretacją. Słyszałam o tym, że normy są co jakiś czas obniżane w celach profilaktycznych i jestem ciekawa jakie normy na glukozę stosowano powiedzmy 10-20 lat temu? W internecie nie ma takich informacji. I drugie pytanie czy na wynik testu OGT wpływ mogło mieć to,że to pobrania po 2 godz od spożycia glukozy 75g pielęgniarki wyciskały mi krew z opuszka do probówki bo z żyły nie dało się pobrać. Zastanawiam się czy to mogło mieć wpływ na wynik. Dodam, że z przepisu lekarza stosuję metformax 500 2 razy dziennie

Lek. Paweł Szadkowski

Pani wynik świadczy o cukrzycy. Konieczna jest analiza pani pełnego obrazu klinicznego w celu dokładnej interpretacji wyniku, ale zaufałbym w tym zakresie swojemu lekarzowi prowadzącemu. Nie doszukiwałbym się norm sprzed dwóch dekad, ponieważ stosowanie się do nich może to tylko zaszkodzić pani zdrowiu.