Co może być powodem nieustannego bólu brzucha?

Witam, mam 23 lata. Od około 1,5 m-ca mam bezustanny ból brzucha, wiąże się on z ciągłym uczuciem nudności, spadek łaknienia prawie do zera, właściwie to zmuszam się żeby jeść. Na widok jedzenia, lub chociażby rozmowy o jedzeniu mam odruch wymiotny. Niesamowity ból głowy - ściskanie z obu stron - również prawie non stop. Zasypiam jedynie, gdy jestem już wyczerpana, generalnie nie chce mi się spać, więc mój ,,sen'' trwa około 3 do 5 godzin i jest przerywany wstawaniem do toalety. Oprócz tego, mam bóle zarówno w dolnej części pleców, jak i w środkowej części krzyża. Ból jest tępy, zwłaszcza w dolnej części trwa non stop, drżenie rąk, pocenie się przypisuję nie wyspaniu się i nie jedzeniu. Ciąża wykluczona, więc co to jest? Bardzo proszę o określenie, mniej więcej, co to może być, gdzie doszukiwać się powodu. Porada jedynie do jakiego lekarza mam pójść mnie nie satysfakcjonuje.
23 LAT ponad rok temu

Lek. Karolina Dębska

Witam.

Objawy jakie Pani przytacza mogą być objawem wielu różnych chorób. Przez inrenet nie sposób tego zdiagnozować, ale mogę podać Pani pewne przykładowe ścieżki diagnostyczne.

Na początek należałoby wykluczyć czy nie jest to infekcja. Wizyta u POZ połączona z podstawowym panelem badań z krwi może nasunąć rozwiązanie. Mam na myśli morfologię, parametry wątrobowe i wskaźniki stanu zapalnego. Można też zrobić posiew kału oraz badanie kału na pasożyty.
Można się też zastanowić czy problem niejedzenia nie pojawił się najpierw, co wtórnie daje bóle brzucha, co z kolei powoduje niechęć do jedzenia.

W dalszej kolejności powinno się wykluczyć choroby rozrostowe. Pomocne mogą być różnego rodzaju markery i badania obrazowe.

Na koniec, może niekoniecznie najmniej prawdopodobne, zostawiłam problemy z rodzaju środowiskowo-emocjonalnych. Być może nadmiar stresu/duża ilość pracy jest przyczyną Pani problemów.

Jak Pani widzi, wachlarz możliwości jest ogromny, więc bez wizyty u lekarza nie da się określić co Pani dolega.

Pozdrawiam.