Co może być powodem wzdęć po jedzeniu?

Dzień dobry, Praktycznie zawsze po jedzeniu czuję się wzdęta a obwód brzucha zwiększa się o kilka centymetrów. Nie mam gazów ani innych problemów żołądkowo jelitowych jednakże bardzo mi przeszkadza ten zwiększający się obwód brzucha. Nie jem dużo pokarmów uznawanych na wzdymające ani nie jem też dużom co może być tego powodem?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania. W opisanym przypadku najlepiej skontaktować się z gastrologiem, który zleci Pani szczegółową diagnostykę i w oparciu o nią zaproponuje odpowiednie metody leczenia.

Z pytania wynika, że nie spożywa Pani zbyt dużo produktów o charakterze wzdymającym. Tak czy inaczej warto byłoby skonsultować swoją dietę ze specjalistą. Może się okazać, że Pani organizm ma trudności z trawieniem określonych pokarmów i wtedy konieczna będzie ich eliminacja z codziennego jadłospisu. Warto pamiętać również o tym, że przewlekłe wzdęcia mogą być nie tylko wynikiem nieodpowiedniej diety. Niekiedy za tym objawem stoją także inne czynniki. Przyczyną wzdęć mogą być również m.in. różne choroby układu pokarmowego. W tym przypadku pomocne może okazać się wykonanie dodatkowych badań, w tym gastroskopii oraz kolonoskopii, aby ocenić stan jelit i żołądka. Czasami takie dolegliwości mogą pojawić się również z powodu pasożytów. W przypadku zarażenia mogą pojawić się też bóle brzucha, biegunki oraz nudności. W takiej sytuacji może być konieczne również wykonanie badania kału.

Więcej szczegółowych informacji na temat przyczyn i leczenia wzdęć znajdzie Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

Poniżej przesyłamy również odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-u-29-latka-a-wrzody

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nawracajace-wzdecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.