Co może być powodem, że nie mogę zajść w ciążę???
Mam 24 lata i od około roku staramy sie z mężem o dziecko, ale nic nie wychodzi. Ostatnio była nadzieja, bo po wizycie u lekarza stwierdzono u mnie ciążę, ale tydzień później na USG lekarz stwierdził, że to cysta jajnika lewego, a nie ciąża, i już mnie chciał pokroić. Przestraszona poszłam do innego lekarza i ten zdiagnozował torbiel ciałka żółtego, który na szczęście zniknął po podaniu **** (syntetyczny progesteron) i wywołaniu okresu. Zawsze miałam reguralne miesiączki i teraz taka historia. To już przeszłość, ale nadal nie mam pojęcia, czemu nie mogę zajść w ciąże??? W mojej rodzinie jest przypadek niepłodności, siostra taty nie ma dzieci. Czy ja mogłam odziedziczyć niepłodność w genach??? Boję się, bo wszystko bym oddała za to, by móć zostać mamą...

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Po roku regularnych starań, przy braku efektu w postaci ciąży, wdrażamy już diagnostykę przyczyn niepłodności. Nie znaczy to, że na pewno istnieje problem i bez interwencji medycznej nie uda się doprowadzić do poczęcia - nierzadko pary starają się nawet 2-3 lata nim dojdzie do ciąży, mimo nieobecności wyraźnej przyczyny, dla której nie udaje się wcześniej. Często to zbyt silna chęć posiadania potomstwa i stres z tym związany powoduje powtarzające się niepowodzenia. Czasem przyczyną jest nieumiejętność rozpoznawania okresów płodności w cyklu miesięcznym (tu pomoże znajomość fizjologii cyklu: http://abcantykoncepcja.pl/jak-to-dziala-czyli-fizjologia-cyklu-miesiecz... polecam też moją odpowiedź na inne pytanie: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne). Współżycie w okresach niepłodnych, nawet regularne i przez wiele miesięcy, nie daje oczywiście szansy na ciążę.
Skoro miesiączkuje Pani regularnie i nie ma plamień śródcyklicznych, to przyczyną niepowodzeń nie są raczej zaburzenia hormonalne. Być może cierpi Pani na niedrożność jajowodów lub wrodzone zmiany anatomiczne w macicy - są to stany, które w dużej mierze można leczyć. Częstą przyczyną niepłodności jest również niska jakość nasienia - tu w diagnostyce niezbędne jest badanie spermy męża. Pani lekarz ginekolog, na podstawie dokłądnego wywiadu i badania, pokieruje odpowiednio diagnostyką - tak, aby jak najszybciej doczekali się Państwo potomostwa. Już teraz mogą Państwo jednak zacząć pracować nad odpowiednim nastawieniem - postarać się, w miarę możliwości, podejść do prokreacji w jak najbardziej spontaniczny, wręcz radosny sposób. Cieszyć się samymi staraniami i wyczekiwaniem, nie denerwować się brakiem szybkiego efektu, po to by szczęście z niego czerpane było tym większe, kiedy wreszcie się on pojawi.
Życzę powodzenia i pozdrawiam ciepło!