Co może być przyczyną chorób autoimmunologicznych?

Dzień dobry. Moje pytanie nie będzie dotyczyło konkretnego schorzenia, jednak źródła powstawania wielu chorób. Być może jest tutaj lekarz, którego pasją są choroby autoimmunologiczne i byłby w stanie udzielić odpowiedzi na temat aktualnej wiedzy - chodzi mi o to na czym stoi obecna medycyna (tzn. mam na myśli odkrycia z obecnego, poprzedniego roku), jeżeli chodzi o choroby autoimmunologiczne? Czy jest się choć blisko znalezienia źródła ich powstawania? W jaki sposób komórki macierzyste są w stanie pomóc w leczeniu chorób? Bardzo lubię czytać na temat medycyny, a choroby autoimmunologiczne wydają się być jedną z największych zagadek. Nurtuje mnie gdzie znajduje się ten "szklany sufit", który nie pozwala wyleczyć ogromnej ilości ludzi. W zasadzie mam wrażenie, że jedynym krokiem, który udało się zrobić ostatnimi czasy są leki biologiczne, które jak zapewne wiadomo nie zawsze są skuteczne. Ciekawa jestem jakie są obecne hipotezy oraz drogi rozwoju i chętnie poznałabym opinie specjalisty. Pozdrawiam.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Hipotez powstawania chorób autoimmunologicznych jest wiele. W chorobach układowych tkanki łącznej przypuszcza się że przyczyną może być infekcja wirusem HBV. Ostatnio podnoszona jest hipoteza odpowiedniej, bądź nie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego [którą nabywamy zaraz po urodzeniu] która może być przyczyną chorób zapalnych jelit. Rzeczywiście jest to ciekawe zagadnienie i myślę że nauka w najbliższym czasie przyniesie wiele odpowiedzi na te pytania. Pozdrawiam.