Co może być przyczyną krwiomoczu i silnego parcia na pęcherz?

Dzień dobry. Wczoraj, w przeciągu jednego popołudnia pojawił się u mnie krwiomocz, silne parcie na pęcherz i delikatny ból przy oddawaniu moczu. Wcześniej nie odczuwałam żadnych dolegliwości ze strony układu moczowego, a dzisiaj objawy już nie występują. Czy powinnam się udać do lekarza rodzinnego? Co mogło wywołać takie objawy?

Lek. Paweł Szadkowski

Warto wykonać badanie ogólne moczu z posiewem oraz badania laboratoryjne (m.in. morfologia krwi z rozmazem, CRP, kreatynina w surowicy, sód, potas, INR, APTT) i udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu dokładnej oceny pani stanu klinicznego. Pani objawy mogą wynikać z zakażenia układu moczowego, ale konieczna jest odpowiednia diagnostyka rożnicowa.