Co może być przyczyną mdłości u 13-latki?

Moja 13 letnia córka kilkadziesiąt razy dziennie mówi, że ma mdłości, że jest jej niedobrze.Zdrowo je, pije tylko wodę mineralną. Pediatra skierował na podstawowe badania, wszystkie są w normie. Byłam z nią też prywatnie u kardiologa, nie stwierdził niczego niepokojącego. Nie jest to też sprawa natury psychicznej. Nie wiem jak jej pomóc. Co może być przyczyną? Jakie badania powinnam zrobić?

Witam,

proponował bym iadanie diagnostyczne obrazowe usg j brzyusznej z konsultacją gastrologa dziecięcego w celu oceny układu pokarmowego.

Bez dokładnej dziagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej ciężko podać przyczynę dolegliwości córki. Szkoda, że nie napisała Pani jakie były te podstawowe badania laboratoryjne i jakie miały wartości diagnostyczne.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała już Pani pewną diagnostykę w kierunku ustalenia przyczyny takich dolegliwości u córki. Na pewno należałoby pogłębić badania, aby móc wdrożyć właściwe leczenie.

W pierwszej kolejności zalecamy konsultację z lekarzem gastrologiem, który po analizie takich objawów będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Zalecone byłoby tu wykonanie gastroskopii oraz w razie istniejących przesłanek – pH metrii. Możliwe, że rozwinął się u Pani dziecka refluks żołądkowo – przełykowy, który mógłby powodować takie dolegliwości. Dodatkowo można wykonać badania w kierunku pasożytów zarówno z krwi, jak i kału, a także test w kierunku zakażenia bakterią Helicobacter pylori.

Jeżeli podstawowe badania wykluczyły jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz pediatra powinien zdecydować o rozszerzeniu diagnostyki. Dodatkowo wskazana by była konsultacja neurologiczna, gdyż niektóre zaburzenia mogłyby nasilać mdłości.

Życzymy lepszego samopoczucia dla Pani córki!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://parenting.pl/wymioty-u-dzieci

https://zdrowie.parenting.pl/najczestsze-dzieciece-dolegliwosci

https://portal.abczdrowie.pl/co-jest-przyczyna-mdlosci-u-nastolatkow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.