Co może być przyczyną mononukleozy?

Od kiedy spotykam się z moim aktualnym chłopakiem zdążyłam już zachorować na mononukleozę. Dostałam antybiotyk, ale nic nie pomógł. Byłam pewna, że udało mi się to wyleczyć. Po miesiącu po raz kolejny byłam zmuszona, by udać się do lekarza, ponieważ w gardle pojawił się biały nalot i mialam nadzieję, że to angina. Udało mi się to wyleczyc antybiotykiem. Boję się, że znowu zachoruję, a nie mogę przecież non stop lecieć na antybiotykach. Zawsze kiedy wracam od chłopaka boli mnie gardło. On też powiedział mi, że od kiedy się ze mną spotyka cały czas czuje ucisk w zatokach i ostatnio ma powiększone węzły chłonne. Nie chorował na angine w czasie związku ze mną, jedynie ja tak reaguję. Czy da się to jakoś wyleczyć, żebyśmy oboje byli zdrowi i nie musieli się martwić, że za jakiś czas. znowu zachoruję i nie będę mogła się z nim spotkać? Jak sprawdzić, co powoduje taki stan rzeczy?

Lek. Paweł Szadkowski

Mononukleoza jest chorobą wirusową, na którą antybiotyk nie mógł pomóc, bo leczenie w takim przypadku jest objawowe. W kolejnym przypadku najprawdopodobniej zachorowała pani na bakteryjne zapalenie gardła i stąd poprawa po antybiotykoterapii (była to raczej koincydencja). Sugeruję żeby zarówno pani jak i pani partner pozostawali pod opieką swoich lekarzy.