Co może być przyczyną nadmiernych upławów?

Witam. Z problemem upławów borykam sie już bardzo długo. 2 lata temu będąc w ciąży miałam robioną cytologię, która wykazała dybakteriozę pochwy i zalecenie leczenia przeciwzapalnego. Niestety wtedy ginekolog nic mi nie przepisał. Wróciłam dzisiaj do niego, po 2 latach mowiąc, że upławy jak były tak są. Lekarz zbadał mnie i powiedział, że jestem zdrowa i mam tylko wziąć kapsułki z bakteriami kwasu mlekowego. Moje pytanie brzmi: czy lekarz objął mnie fachową opieką? Wiem, że upławy są normalne u kobiety w określonych cyklach, ale ja je mam codziennie. Raz są białe, raz żółte, mają z reguły nieprzyjemny zapach. Jest to dla mnie bardzo męczące i nie wiem jak sobie z tym radzić. Skoro badanie wyszło dobrze, to skąd ta nadmierna ilość? Z góry dziękuję za odpowiedź.

26 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Upławy są nieprawidłową wydzieliną z dróg rodnych. Są one nieraz "kolorowe"- zielonkawe, żółtawe, czasem pieniste czy twarożkowate, zależnie od rodzaju patogenu, który je wywołuje. Nierzadko mają też przykry zapach. Śluz wydostający się z dróg rodnych w czasie cyklu miesiączkowego jest natomiast zupełnie prawidłowy i jego wydzielanie spowodowane jest naturalnymi zmianami hormonalnymi.

Trudno mi powiedzieć definitywnie, bez badania, czy boryka się Pani z zakażeniem pochwy. Skoro jednak wydzielina jest cuchnąca, to prawdopodobnie konieczne jest bardziej zaawansowane leczenie niż suplementacja bakterii kwasu mlekowego. Należałoby pobrać wymaz z pochwy na posiew i dobrać leczenie odpowiednio do rodzaju patogenu, który Panią nęka.

Pozdrawiam serdecznie!