Co może być przyczyną obniżonego nastroju?

Mam 13 lat. Od pewnego czasu odechciewa mi się żyć. Pogorszyły mi się w oceny. Czasami nawet myślę o samobójstwie. Jestem przygnębiona już od dłuższego czasu. Na nic nie mam ochoty. Czy to może być depresja?
13 LAT ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

w tak młodym wieku częstszą przyczyną obniżenia nastroju i występowania innych objawów depresyjnych są problemy emocjonalne różnego typu, trudności osobowościowe bądź związane z sytuacją rodzinną.

Jeśli nadużywasz alkoholu bądź narkotyków, to proponuję odstawić te substancję przynajmniej do czasu konsultacji specjalistycznej.

Wydaje mi się, że warto spojrzeć na sprawę w ten sposób, iż problem istnieje, nie należy go bagatelizować, a warto byłoby wręcz go nazwać i podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy Twojego funkcjonowania.

Proponowałbym Ci udać się do pedagoga szkolnego bądź zasięgnąć porady psychologa, bądź terapeuty w najbliższej poradni zdrowia psychicznego.

Pozdrawiam serdecznie