Co może być przyczyną opóźniającej się miesiączki?

Witam. Mam 19 lat i biorę tabletki antykoncepcyjne już od prawie roku. Okres zazwyczaj był bardzo regularny lecz w tym miesiącu spóźnia się już 2 dzień. Tabletki były brane codziennie, z ew przesunięciem do 2-3 godzin maksymalnie (co zdarzało się również w poprzednich miesiącach). Nie występowała biegunka ani wymioty. Czy jest szansa że opóźnienie może wynikać ze stresów bądź braku snu a nie z powodu ciąży?

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli stosuje Pani antykoncepcję hormonalną regularnie, nie powinno dochodzić do znacznych przesunięć w cyklu. 2 dni nie stanowią powodu do niepokoju, ale jeśli przerwa będzie się wydłużać, warto wykonać test ciążowy.