Co może być przyczyną plamienia?

Witam. Od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Do tej pory wszystko było w porządku, nawet przy pierwszych opakowaniach nie miałam żadnych skutków ubocznych. Problem zaczął się teraz. Tydzień przed planowanym krwawieniem z odstawienia pojawiło mi się plamienie. Od roku stosuję tabletki 24 aktywne + 4 placebo (wcześniej stosowałam w systemie normalnym 21 tabletek i 7 dni przerwy).

W niedzielę, przy 21. tabletce, pojawiło się plamienie, w poniedziałek nic, we wtorek znowu i w środę tylko dwie plamki. Plamieniu towarzyszył lekki ból jajników. Dodam, że w 2. tygodniu opakowania miałam zapalenie oskrzeli i brałam antybiotyk, który, jak stwierdzono, nie powinien obniżać działania tabletek, oprócz tego miałam kilka stresogennych sytuacji. Zdarzyło mi się również w trzecim tygodniu zapomnieć tabletki o określonej porze, jednak przyjęłam ją po 9 h, czyli zachowałam bezpieczne 12 h.

Jestem zaniepokojona tą sytuacją, jutro powinnam dostać okres (krwawienie z odstawienia) i martwię się czy go w ogóle dostanę. Niepokoi mnie również co tak naprawdę może być przyczyną tego plamienia. Dominika

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bardzo możliwe, że to, co Pani opisuje, jest tzw. krwawieniem przełomowym (pojawia się ono czasem u kobiet stosujących od dłuższego czasu antykoncepcję hormonalną). Jeśli problem ponowi się w kolejnych cyklach, konieczna może być zmiana tabletek lub nawet ich odstawienie.

Niewykluczone również, że krwawienie było wywołane przyjmowanym przez Panią antybiotykiem, który mógł zmniejszyć stężenie hormonów we krwi. Trzecia możliwość, to zmiany organiczne - nadżerka szyjki macicy, polip lub mięśniak(i). Ich obecność wykluczyć musi w badaniu lekarz ginekolog. Dla pewności, proszę również wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam serdecznie!