Co może być przyczyną zaburzeń rozwoju płodu?
Witam.
Jestem w 30 tygodniu ciąży, mam 20 lat. Na ostatniej wizycie lekarz prowadzący powiedział iż dziecko nie rozwija się prawidłowo, a konkretnie dziecko ma za mały brzuszek, powiedział że główka itd. rozwija się prawidłowo, choć dziecko jest bardzo małe, ale brzuszek jest i tak za mały.
Co może być tego przyczyną? Dodam, że do 3 miesiąca paliłam, oraz piłam alkohol, pracowałam po 12 godzin. Nie wiedziałam, że jestem w ciąży. Jednak wcześniej też robiłam usg i wszystkie badania i lekarz nie mówił, że cokolwiek jest nie tak...
I jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwość iż dziecko urośnie i będzie normalne, że brzuszek podrośnie i nie będzie odbiegał od reszty?

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Trudno powiedzieć co jest przyczyną małego brzuszka. Należy pamiętać, że nie ma dzieci, które rosną idealnie według norm. Trudno też stwierdzić, w którym momencie różnica między wartością referencyjną, a rzeczywistą świadczy o zaburzeniach rozwoju, na podstawie samych wymiarów.
Jeżeli lekarz nie miał innych zastrzeżeń do zdrowia dziecka, oprócz rozmiaru brzuszka, to nie niepokoiłabym się tym bardzo. Jeżeli matka pije duże ilości alkoholu i pali, to zwykle dzieci rodzą się mniejsze i są bardziej narażone na powstawanie wad rozwojowych. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznawanie ciąży i unikanie ryzykownych zachowań przez ciężarne.
Pozdrawiam serdecznie!