Co może być przyczyną zbyt wysokiego poziomu progesteronu?

witam, jaka może być przyczyna zbyt wysokiego poziomu progesteronu: - 0,6 ng/ml (norma 0,1-0,3; badanie w 3 dc) - 19,1 ng/ml (norma 1,2-15,9; badanie w 21 dc)? Oprócz tego testosteron przy górnej granicy 51,47 ng/dl (norma 13,84-53,35). Do badań skłoniły mnie: skąpe miesiączki, brązowy śluzu ok. 3-4 dni przed miesiączką, nadmiernie tłusta cera, wypadanie włosów, zerowe libido, puchnięcie nóg. Jeśli to coś pomoże to morfologia jak najbardziej ok, TSH 2,02 (norma 0,35-4,94) W maju byłam u ginekologa i lekarka powiedziała, że w usg dopochwowym wyszło ok, ale z opisu wynika, że prawy jajnik mam prawie połowę większy, śluzówka macicy niejednorodna i zaleciła standardową kontrolę za rok... Obawiam się, że dzieje się coś złego...

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym skonsultować się z ginekologiem - specjalistą endokrynologii ginekologicznej.