Co może być przyczyną zgagi?

Uzupełnienie poprzedniego pytania... Witam. Mam 43 lata i bardzo niskie ciśnienie. Oprócz tego jestem po guzie mózgu i biorę profilaktycznie leki przeciwpadaczkowe. Ratuję się kawą, ale nigdy przed śniadaniem. Od jakiegoś czasu nie mogę jej pić, nawet po południu, bo od mniej więcej od połowy filiżanki czuję niesmak i gorycz w ustach. Kawa jest słodzona i często z mlekiem. Nigdy nie miałam kłopotów gastrycznych. Co może być przyczyną owej goryczy i jak temu zaradzić? Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeszcze niedawno sądzono, że powodem zgagi jest nadmierne wydzielanie soku żołądkowego. Okazuje się jednak, że refluks jest związany z nieprawidłową pracą dolnego zwieracza przełyku, który otwiera się nie wtedy, gdy powinien. Przyczynę owego zjawiska bardzo często stanowi zbyt słabo kurczący się bądź za często rozkurczający zwieracz lub zbyt wolna praca całego przełyku.Refluks może być efektem przepukliny rozworu przełykowego: rozciągnięcia w przeponie (mięśniu oddzielającym klatkę piersiową od jamy brzusznej) otworu, przez który przechodzi przełyk. Z całą pewnością warto zgłosić się do gastrologa by wykonać kontrolne badania.