Co może być przyczyną zgrzytania zębami?

Witam. Bruksizm czyli zaciskanie lub/i zgrzytanie zębami staje się problemem społecznym. Skarży się na niego coraz więcej pacjentów a niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że nieleczony jest przyczyną silnych bóli głowy i twarzy, problemów z kręgosłupem, słuchem oraz wzrokiem. Uważa się, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, ( podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka) - czyli odpowiada za nie długotrwały stres i silne napięcie. Przyczyną bruksizmu, oprócz stresu, mogą też być zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, wady zgryzu, źle wykonane korony albo wypełnienia, czy nawykowe żucie gumy. Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne, szczególnie ciężkie postaci tej choroby, zwykle jednak lekarze polecają zakładanie na noc specjalnej nakładki na zęby, która uniemożliwia ścieranie, wyrównanie zgryzu oraz relaks i zmianę trybu życia. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Główną przyczyną zgrzytania zębami jest stres, nieprawidłowy zgryz oraz nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne i wypełnienia. Leczenie polega głównie na wykonaniu specjalnie dopasowanych szyn zakładanych na noc.

Przyczyn kilka:
1.Wada zgryzu
2.Podłoże psychiczno - nerwowe - bruksizm.
3.Nowe uzupełnienie protetyczne bedące węzłem urazowym.
4.Parafunkcja.

Prawie wszystko poza podłożyem psychicznym można leczyć w gabinecie