Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 8 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może bym przyczyna zwiększonej liczby płytek?

Witam, mam pytanie. Przeglądając wyniki badań zauważyłam, że liczba płytek krwi zawsze jest albo podwyższona albo w granicy normy. W 2015 roku plt 418 (150-400) przy czym GRA% obniżone 47,0 (50-80) GRA 3,3 (2-8) W 2016 roku plt 396 (150-400) Gra% 42,9 (50-80) W 2017 plt 375 (140-440) W 2018 plt 442 (150-400) Gra% 46,4 (50-80) Gra 3,0 (2-8) Co moze bym przyczyna zwiększonej liczby płytek? Oraz obniżonej GRA%?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania

Procentowe obniżenia granulocytów nie jest niczym niepokojącym, gdyż liczna bezwzględna komórek jest w normie.
Za liczbę płytek, kiedy należy przeprowadzić badania, przyjmuje się 450 tys. Pani Ma po prostu górną granicę.
Jeśli mimo wszystko to Panią niepokoi, może Pani wykonać badania w kierunku najczęstszych przyczyn nadpłytkowości.
Są to nadpłytkowość samoistna (rozpoznaje się ją poprzez biopsję szpiku), nadpłytkowośc odczynowa w przebiegu guzów litych płuc lub trzustki (rtg płuc, usg jamy brzusznej), niedokrwistość z niedoboru żelaza (morfologia krwi i poziom żelaza), alkoholizm, usunięcie śledziony, stany zapalne organizmu (leukocyty, CRP), nadpłytkowość rzekoma, np. przy krioglobulinemii.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy