Co może bym przyczyna zwiększonej liczby płytek?

Witam, mam pytanie. Przeglądając wyniki badań zauważyłam, że liczba płytek krwi zawsze jest albo podwyższona albo w granicy normy. W 2015 roku plt 418 (150-400) przy czym GRA% obniżone 47,0 (50-80) GRA 3,3 (2-8) W 2016 roku plt 396 (150-400) Gra% 42,9 (50-80) W 2017 plt 375 (140-440) W 2018 plt 442 (150-400) Gra% 46,4 (50-80) Gra 3,0 (2-8) Co moze bym przyczyna zwiększonej liczby płytek? Oraz obniżonej GRA%?

Lek. Paweł Szadkowski

Procentowe obniżenia granulocytów nie jest niczym niepokojącym, gdyż liczna bezwzględna komórek jest w normie.
Za liczbę płytek, kiedy należy przeprowadzić badania, przyjmuje się 450 tys. Pani Ma po prostu górną granicę.
Jeśli mimo wszystko to Panią niepokoi, może Pani wykonać badania w kierunku najczęstszych przyczyn nadpłytkowości.
Są to nadpłytkowość samoistna (rozpoznaje się ją poprzez biopsję szpiku), nadpłytkowośc odczynowa w przebiegu guzów litych płuc lub trzustki (rtg płuc, usg jamy brzusznej), niedokrwistość z niedoboru żelaza (morfologia krwi i poziom żelaza), alkoholizm, usunięcie śledziony, stany zapalne organizmu (leukocyty, CRP), nadpłytkowość rzekoma, np. przy krioglobulinemii.