Co może oznaczać ból jednej piersi u 40-latki?

Witam.Mam 39 lat. We wrześniu ub. roku zaczęła boleć mnie prawa pierś (kłucie w jednym miejscu, potem tempby ból całej piersi).Wydawało mi się ze wyczuwalam zgrubienie w tym miejscu.Byłam na usg. Piersi gtuczolowo-tluszczowe, nie wykazało niczego niepokojącego. Ginekolog również w badaniu palpacyjnym niczego nie stwierdził. Obaj lekarze stwierdzili ze ten moj wyczuwalny guzek to nie jest zaden guzek tylko gruczol. Ból przeszedł po ok. 1, 5 miesiącu. Teraz po 8 miesiącach sytuacja znów się powtórzyła. Zaczęło się od klujacego bólu prawej piersi od strony mostka. Teraz boli mnie juz cała pierś. Nadmieniam ze lecze się na hiperprolaktynemie. Przyjmuje bromergon. Jednak wyniki są w normie. Martwie sie tym bolem piersi. Mam pytanie. Czy może boleć tylko jedna pierś?Bo jeśli bolały to zawsze dwie. Czy mogą to być objawy nowotworu? Zapisałam się na kolejne usg. Czy jeśli ponowne usg bedzie prawidlowe to mige byc spokojna ze to ten bol nie jest związany z nowotworem?

Lek. Paweł Szadkowski

Ból jest zazwyczaj późnym objawem choroby nowotworowej. Jeśli ginekolog mając wynik badania USG niczego nie stwierdził to aspektem gruczołu piersiowego raczej nie ma powodu żeby się martwić. W zależności od zaleceń ginekologa może pani ewentualnie wykonać badanie mammograficzne ponieważ jest to badanie, które uzupełnia badanie USG. Może pani również wykonać podstawową diagnostykę niecharakterystycznego bólu w klatce piersiowej, czyli udać się na wizytę do lekarza internisty i wykonać EKG oraz zdjęcie RTG klatki piersiowej.