Co może oznaczać ból w jelicie grubym?

Witam. Mam 45 lat po cięzkich przejściach zdrowotnych, 7 operacji ( serce, zakrzepica żył kończyn dolnych, rak tarczycy, operacja szczęki po wypadku i usuwanie 8 zębów pod narkozą, usunięcie woreczka żółciowego i wrzody żołądka ). Moje pytanie tym razem dotyczy silnego bólu w jelicie grubym, codziennie mam biegunki i ból nie do wytrzymania, aż zwijam się i zdarza się omdlenie. Boję się zrobić kolonoskopie bo słyszałam że to przeczyszczenie wcześniej musi być i rura 1,5 m do jelita wkładają. Czy jest to bolesne badanie sąsiadka twierdzi. Czy jest jakiś inny sposób na zbadanie jelita a jesli nie to czy można pod narkozą je zrobić. Jestem po 7 operacjach a jednak bardzo boję się. Proszę mi odpisać. Bóle żołądka też temu towarzyszą, ale bardziej ból w jelicie okolica pępka i dół brzucha, bulgotanie...

Lek. Paweł Szadkowski

Badanie kolonoskopowe jest stosunkowo bezpieczne, a dolegliwości bólowe są kwestią bardzo indywidualną. Przygotowanie do zabiegu w dużym skrócie polega na wywołaniu sztucznej biegunki i nie powinno być bardzo uciążliwe. Ponadto niektórych ośrodkach/ pracowniach istnieje możliwość dodatkowego znieczulenia lub premedykacji w trakcie zabiegu. Sugeruję żeby udała się pani do chirurga ogólnego w celu dokładnej oceny pani stanu klinicznego ponieważ pani objawy są niepokojące.