Co może oznaczać brązowa wydzielina?

Mam 17 lat i jestem dziewczyną. Od pewnego czasu czasami zauważam brązową widzielinę na majtkach. Pierwszy raz zauważyłam ją zaraz po stosunku z chłopakiem i tak zdarzyło mi się już z trzy razy. Biorę tabletki antykoncepcyjne. Bardzo proszę o odpowiedź, dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Możliwych przyczyn brązowego plamienia jest bardzo wiele, np. nadżerka szyjki macicy, polip, infekcja, mięśniaki macicy. W Pani przypadku najprawdopodobniej jest ono wywołane tabletkami antykoncepcyjnymi (plamienie jako skutek uboczny) lub też nadżerką (szczególnie, jeśli pojawia się ono zawsze/zwykle po stosunku). Nadżerkę może łatwo zdiagnozować lekarz ginekolog w badaniu we wziernikach.

Pozdrawiam serdecznie!