Co może oznaczać brązowa wydzielina przed okresem?

Ostatni okres miałam 2 stycznia. 14-go współżyłam z chłopakiem. 24-go pojawiła się ta brązowa wydzielina.
Mam ją drugi dzień, nie bardzo wiem co może ona oznaczać? Boję się, że to może oznaczać ciążę. Nie biorę żadnych tabletek. Nie miałam żadnych bóli podbrzusza, jak to zwykle mam przed okresem. Nie wiem co się dzieje?

Proszę o pomoc...

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jeżeli plamienia brązowe występuje poza owulacją (tak jak raczej u Pani), mogą świadczyć m.in. o hiperprolaktynemii  lub niewydolności ciałka żółtego- jest to stan, w którym ciałko żółte wydziela zbyt mało progesteronu. Dlatego warto by udała się Pani do ginekologa, choć pojedynczy taki epizod nie musi świadczyć o żadnej patologii, to warto wykluczyć zmiany organiczne (np. nadżerka, która także może być przyczyną krwawień/plamień) i ewentualnie zleci badania hormonalne (stężenie prolaktyny i progesteronu we krwi).

Czas zbliżenia z Pani chłopakiem przypada na dni płodne, dlatego w razie wątpliwości proponuję wykonać test ciążowy, mimo, że same brązowe objawy nie są objawem charakterystycznym dla ciąży, ale samej ciąży nie wykluczają.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o objawach ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!