Co może oznaczać kłujący ból w okolicach odbytu?

Dzień dobry. Od kilku dni boli mnie w okolicy odbytu. Jest to ból kłujący, czasem czuje jakbym miała szkło w odbycie. Ból ten trwa kilka sekund, pojawia się np. tuż przed oddaniem gazów, czasami tuż przed wypróżnieniem a czasami bez powodu jak siedzę. W kale często znajdują sie niestrawione resztki pokarmu -nie tylko nasiona, słonecznik, kukirydza czy skórki warzyw ale ostatnio nawet sałata (co mnie zdziwiło). Ostatnio miałam gorączke i zaparcia. Zjadłam orzechy które oczywiście nie zostały strawione i myślałam że to one pokaleczyły mi śluzówkę jelit. Ale czy to możliwe? Poza tym brzuch mnie nie boli ale odczuwam jakby miejscowe drżenia, chrobotanie w jelitach, jest to wyczuwalne gdy przyłoże mozno dłoń do brzucha. Kał często ma konsystencje papki, albo jest po prostu mało zbity - taki jest najczęściej. Czasem mam zaparcia. Swego czasu miałam nadmierne gazy, ostatnio ustąpiły. Co mi może być? Mam 25 lat

Lek. Paweł Szadkowski

W pierwszej kolejności może pani udać się do chirurga ogólnego w celu wykluczenia zmian odbytu i końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Warto również zadbać o prawidłową dietę. Pomocne może być również badanie ogólne kału oraz podstawowe badania laboratoryjne (morfologia, TSH, ALT, AST, glukoza na czczo, lipidogram i.in). Pani objawy mogą być wywołane zaburzeniami trawienia, ale jeśli objawy nie są nasilone nie martwiłbym się tym zbytnio.