Co może oznaczać krew w stolcu u 43-latka?

Dzień dobry, mam pytanie. Od czasu do czasu pojawia mi się krew w kale, jest jasna. Nie mam parcia na stolec, nie mam bóli brzucha podczas wypróżnień. Nie mam nudności ani wymiotów. Jednak pojawia się kilka razy w roku. Także pojawia się, gdy zjem pizze z dużą ilością ketchupu, zwłaszcza gdy jest mocno przypieczona. A tak jest normalnie. Mam zwykle kał jasnobrązowy, nie jest ołówkowaty, i ma normalny wygląd. Często mówi się, że krew w kale to rak jelita grubego, i że już samo pojawienie się, to jest właśnie rak jelita grubego lub rak odbytu.
MĘŻCZYZNA, 43 LAT 2 miesiące temu

Dobry wieczór.

Ketchup może spowodować zabarwienia stolca jeśli zje się go sporo.

Ale warto przed udaniem się na stacjonarną wizytę wykonać badanie kału na krew utajonej oraz morfologia z rozmazem.

Z wynikami udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego aby je oceni z badaniem fizykalnym.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk