Co może oznaczać moje badanie na boreliozę?

Mam 25 lat i dostałem wynik następujący: Borelioza IgM 4,188 BBU/ml, Borelioza IgG 20,462 BBU/ml, wartość ujemna 0-9 BBU/ml, wartość graniczna 9-11 BBU/ml, wartość dodatnia >11 BBU/ml. Proszę o wskazówki, gdzie się dalej udać z tymi wynikami. Od 5 lat poszukuję odpowiedzi na moje dolegliwości (pulsacja w głowie i w ciele, ciągły szum w uszach, zatkany nos i zaczerwienione gardło z rana, bardzo częste codzienne ziewanie, niewysypianie się w nocy połączone z wierceniem). Najbardziej uciążliwy jest dla mnie brak skoncentrowania się: nie umiem myśleć o jednej rzeczy, tylko od razu wdzierają mi się inne myśli, w ogóle nieproszone i niemające sensu. Dodam, że w lutym 2006 roku zrobiłem u siebie septoplastykę, gdyż uważałem, że mam upośledzony narząd nosowy i że to uzdrowi wszystkie moje udręki. Niestety, po zabiegu i po 5-dniowym pobycie w szpitalu (podczas gdy miałem rutynowo poleżeć 24 godz.) żadnych zmian u mnie nie dostrzeżono i wypisano, oddech przez nos miał się polepszyć, ale niestety, nic się nie zmieniło (nawet inne leki i konsultacje nie pomogły).

Potem, 1 stycznia 2007 roku, zemdlałem na klatce i uderzyłem się mocno o schodek betonowy, rozcinając sobie nad czołem delikatnie głowę, przy czym dostałem drgawek i zostałem zawieziony do szpitala, gdzie tomografia głowy i późniejsze rezonanse - dwa (2007 i 2010) nic nie wskazały. Podjąłem leczenie w poradni neurologicznej z podejrzeniem epilepsji. Na studiach w Olsztynie do moich nieokreślonych dolegliwości (jedynym pewnym wynikiem jest badanie EEG, którego zapis ciągle wychodzi negatywny [zaburzenia w okolicach skroniowych, odprowadzeniach ciemieniowo-potylicznych]) wprowadzono leczenie F***, po którym żadnych efektów nie odczułem. F*** odstawiłem już około pół roku temu, zaś dolegliwości dalej odczuwam, głównie w osłabionej odporności, gdyż tylko jak zawieje wiatr, od razu mam powiększone migdałki. Gdzie wcześniej nie miałem takich objawów. Nos mam wiecznie zapełniony, ale niczym cieknącym, tylko gęstym, utrudniającym mi oddychanie (podejrzewałem być może jakąś alergię lub zatoki, lub coś związanego z przewlekłym zapaleniem zatok), ale wizyty u laryngologa nie były jednoznaczne, gdyż leki, które dostałem, nie pomagały na moje upośledzenie oddychania przez nos. Zrobiłem również badania na cukrzycę, by wykreślić te moje zmęczenie i ziewanie w ciągu dnia, ale wyniki na cukrzycę i też na tarczycę wyszły normalne.

Proszę, jeżeli jest ktoś w stanie mi pomóc, gdyż osobiście, jak chodzę do lekarzy, jestem już tak zestresowany, zaplątany, że już nie wiem, jakiej deski ratunku się trzymać. Dodam, że jestem synem ogrodników i rolników, i od małego zawsze pracowałem albo na polu, albo w lesie. Higieniczny tryb życia ciężko było utrzymać na odpowiednim poziomie, zaś teraz, gdy po studiach człowiek chciałby jakąś pracę podjąć, to ma problem z własną komunikacją, z korzystaniem z własnego rozumu, gdyż tylko jak wezmę książkę do ręki, od razu przysypiam i się budzę. Wyobraźni nie mogę żadnej uaktywnić, gdyż ciągle zmieniają mi się obrazy, nos mam zatkany wiecznie, więc perfumy mocne jeszcze jako tako odczuwam, ale z trudem. Jeździłem teraz dużo po farmach w celach zarobkowych, przeżywałem dużo sytuacji i wspomnień, ale gdy chcę sobie coś przypomnieć, to nie potrafię. Może i pamiętam jakieś sytuacje, ale nie pamiętam odczuć związanych z tymi obrazami.

Bardzo proszę o zainteresowanie się moim przypadkiem, chodziłem również do psychologa, bo podejrzałem być może u siebie syndrom DDA, gdyż mój ojciec nadużywał ciągle alkoholu, ale równocześnie dużo pracował dla rodziny (6-osobowej na Podlasiu), więc zacząłem u siebie zauważać braki z tego gatunku chorób, brak wrażliwości, ciągły lęk przy poznawaniu innych ludzi, który często również niwelowałem alkoholem (nie dużych ilości, ale dzięki niemu zawsze byłem śmielszy). Mam nadzieję, że ten mój opis nadaje się na historię choroby, ale to, co napisałem, to jest wynik przemyśleń wieloletnich młodego człowieka, który chciałby bardzo wykorzystać swoją pracowitość, ustatkować się i spróbować żyć normalnie, ale ciągle, gdy wydaje mi się, że te dolegliwości same ustały, pojawiają się następne indykatory zdrowotnościowe i nie dają normalnie żyć. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Z wyniku badania wynika, że obecne są przeciwciała przeciwko boreliozie. Można podejrzewać, że właśnie borelioza jest odpowiedzialna za prezentowane przez Pana objawy, zwłaszcza, iż diagnostyka w kierunku innych chorób nic nie wykazała. Borelioza jest bardzo podstępną chorobą i czasami bardzo skąpoobjawową lub objawy są nietypowe.
Myślę, że warto się udać z wynikami badań do lekarza, specjalisty w chorobach zakaźnych, celem potwierdzenia lub wykluczenia boreliozy.
Pozdrawiam!