Co może oznaczać posmak w ustach?

Od kilku miesięcy od czasu do czasu czuje gorzki lub słodkawy posmak w ustach. Ostatnio jednak częściej jest to gorzki smak i podobno również zapach. Nawet kiedy pije wodę wydaje się ona być gorzka. Skladam to na karb dolegliwości jelitowych, z ktorymi zmagam się od okolo roku (podejrzewam zachwianie równowagi w mikroflorze) lub tabletek antykoncepcyjnych. Czy słusznie? Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedz

Lek. Paweł Szadkowski

Przyczyną takiego smaku w ustach najczęściej są choroby wątroby, refluks żołądkowo-przełykowy i kamica żółciowa. Warto wykluczyć te przyczyny. Taki objaw może też być związany z chorobami jamy ustnej (zła higiena, palenie papierosów, choroby dziąseł).