Co może oznaczać powiększenie migdałka u 19-latki?

Witam. Ok miesiąc temu zauważyłam że mam powiększony prawy migdalek, jest on dość duży. Nie boli mnie, przy polukaniu wyczuwam go.. mam też mały wyczuwalny guzek pod prawym uchem.. ostatnio doszly powiększone węzły chłonne, ale to chyba że lekko się przyziebilam.. dziś wyczulam duże zgrubienie z prawej strony obok tarczycy pod zuchwa. Oprócz tego nie mam innych objawów. Naczytalam się o raku migdalka i jestem przerażona.. 5 miesięcy temu miałam robiony tomograf szyi i głowy po wypadku ale wtedy nic nie wyklazalo. Czy jest możliwe żeby w tym czasie zrobił mi się rak migdalka i czy te objawy wskazują na to? Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Paweł Szadkowski

Pani dolegliwości i obawy wynikają najprawdopodobniej z odczynowego, wynikającego infekcji, powiększenia tkanki limfatycznej do której zaliczamy między innymi węzły chłonne czy migdałek podniebienny. Sugeruję żeby udała się jednak pani do lekarza pierwszego kontaktu w celu dokładnego zbadania i ewentualnie zlecenia dodatkowych badań (w pierwszej kolejności można wykonać morfologię krwi z rozmazem ręcznym).