Co może oznaczać problem z wysokim ciśnieniem u 20-latka?

Witam, Mam 20 lat,niepokoi mnie ostatnio moje ciśnienie,mianowicie wynosi około 145/60 mierzone przez okolo tydzień,wcześniej wynosilo zazwyczaj 135/85.Kardiolog przepisał mi. 1/4 tabletki nebilet,ekg i echo bez większych zarzutów.Dodam,ze ostatnio bardzo ciężko pracowałem fizycznie.Czy mam się czego obawiać? Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Nie podał Pan, czy wykonał jakiekolwiek badania, np. próby nerkowe. W tak młodym wieku nadciśnienie jest rzadkie i zawsze warto poszukać tzw wtórnych przyczyn, np. zaburzenia pracy nerek, czy nadczynności nadnerczy. Jak najbardziej może też to być nadciśnienie pierwotne, które ma wiele ludzi i przy właściwym leczeniu nie stanowi powodu do obaw. Minusem jest to, że zazwyczaj, gdy pacjent odstawi leki, wysokie ciśnienie wraca. Proszę regularnie mierzyć sobie ciśnienie, najlepiej zapisywać wyniki dla lekarza do wglądu.