Co może oznaczać senność i problemy z dobudzeniem po zapaleniu opon mózgowych?

Kobieta 62l, w wyniku zapalenia opon m-r padaczka (neurotop). Cukrzyca i nadciśnienie (kontrolowane). Stwierdzona miażdżyca ogólna, również naczyń mózgowych. W szpitalu kontaktowa, rozmawiała, szykowaliśmy do rehabilitacji po długim unieruchomieniu (2m-ce). Przy wypisie zalecony dodatkowo lek rispolept. Opieka źle dawkowała p.padaczkowy lek, raz dziennie 1200 zamiast 2x600. Wystąpił uogólniony atak padaczkowy który sam ustapił, mniej więcej od tego czasu śpi non stop, otworzy oczy na chwilę w ciągu całej doby i później nadal "śpi". W międzyczasie hospitalizowana 8 dni ze wzgl. na zum. Stwierdzono niski sód i odwodnienie, podawano kroplówki. Zmiany leku p.padaczkowego przez neurologa (neurotop wycofano, wprowadzono vetira). TK nic nie wykazał. W ostatnich 2 dobach pobytu kontakt wzrokowy po próbie obudzenia, próba mówienia. Po wypisie na drugi dzień sytuacja bez zmian, senność patologiczna. Nawadnianie jest kontrolowane, tak samo ciśnienie i glikemia. Szukamy przyczyny senności i braku możliwości dobudzenia. Bardzo proszę o wskazówki bo szpital rozkłada ręce.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Z tego opisu wnioskuję iż ta chora ma poważnie uszkodzony Ośrodkowy układ nerwowy. Prawdopodobnie jest to związane z przebytym ZOMR oraz stanem padaczkowym. Współczesna medycyna niestety nie zna na dzień dzisiejszy sposobów na naprawę tych uszkodzeń W przypadku pogorszenia kontaktu należy w pierwszej kolejności skontrolować glikemię oraz poziom sodu. w przypadku takiej chorej ważne jest stałe przyjmowanie leków oraz kontrolna odpowiedniego nawodnienia. Pozdrawiam.