Co może oznaczać świąd okolic pochwy?

Witam. Od 3 dni bardzo swędzą mnie okolice pochwy i łechtaczki. Miałam tak niejednokrotnie, jeszcze jako młoda dziewczyna w gimnazjum, która nie współżyła, jednak, po kilku dniach ustępowało. Teraz jednak naczytałam się w internecie, że może to być grzybica albo rak. Czy koniecznie powinnam udać się do lekarza czy może być to po prostu wywołane używaniem złych żeli do mycia tych okolic i jest to zwykłe uczulenie? Dodam, że nie używam produktów do tego wskazanych, a zwykłych żeli do kąpieli.

Lek. Paweł Szadkowski

Proszę zacząć używać żelu do higieny intymnej, zamiast zwykłych żeli, np. provag. Natomiast jeśli objawy nie będą ustępowały, proszę się udać do ginekologa i wykonać wymaz z pochwy. Wtedy będzie Pani pewna, czy nie jest to infekcja grzybicza bądź bakteryjna i w razie czego lekarz przepisze odpowiednie leki. W Pani wieku wystąpienie raka pochwy jest bardzo mało prawdopodobne, nie powinna się tym Pani niepokoić.