Co może oznaczać ta czarna plamka na paznokciu?

Witam przy paznokciu dużym u stopy pojawiła się czarna plamka co może ona oznaczać
KOBIETA, 24 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry,

Czarne przebarwienie na paznokciu może być wynikiem krwotoków w łożysku paznokcia i obrażeń. W wyniku krwawienia pod paznokciem pojawiają się czarne plamy, które w większości przypadków rosną wraz z paznokciem. Tak przebarwione paznokcie u nóg często występują u osób, które mocno kopną w jakiś przedmiot.

Pozdrawiam

Martyna Dudzińska

Dzień dobry.

Opis problemu, zmiana koloru paznokcia (np. czarny paznokieć, czarna kreska na paznokciu, brązowy pasek lub ciemna plama) może być zarówno skutkiem uszkodzenia mechanicznego, jak i objawem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

W niektórych przypadkach to pierwszy objaw wskazujący na czerniaka podpaznokciowego. Szczególnie jeśli zmiany pojawiły się bez wyraźnej przyczyny, a dodatkowo występuje pogrubienie płytki paznokcia.

Zalecał bym stacjonarna wizyta u swojego lekarza pierwszego kontaktu lub rodzinnego który oceni i zleci odpowiednie zalecenia np konsultacja dermatologiczna na którą wymagane jest skierowanie na NFZ lub chirurga onkologa bez skierowana na NFZ.

W/w specjalista oceni stan paznokcia.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety bez dokładnego badania tej zmiany trudno stwierdzić, co może być jej przyczyną. Za pojawienie się problemów z paznokciami mogą bowiem odpowiadać różne czynniki. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się w pierwszej kolejności z dermatologiem, który będzie mógł bezpośrednio przyjrzeć się tej zmianie i ewentualnie zaproponować dodatkowe badania.

Widoczna na paznokciu czarna plamka może powstać na skutek jakiegoś urazu i być zwykłym krwiakiem podpaznokciowym. Więcej piszemy o nim w jednym z artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/krwiak-podpaznokciowy

Zdarza się, że jest też objawem infekcji bakteryjnej. Czasami to także symptom rozwijającej się grzybicy paznokci. W przebiegu tego schorzenia można zauważyć nie tylko różne przebarwienia na paznokciu, ale też inne zmiany w jego wyglądzie np. jego znaczne zgrubienie czy odkształcenie płytki. Przy grzybicy paznokcie stają się również bardziej łamliwe i chropowate. W diagnostyce tej choroby często stosuje się badanie mykologiczne. Leczenie takiej przypadłości może być w niektórych przypadkach długotrwałym procesem i zwykle obejmuje stosowanie leków przeciwgrzybiczych – doustnych lub miejscowych. Dodatkowe informacje na temat tej choroby znajdzie Pan w jednym z artykułów dostępnych na portalu: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-paznokci

W niektórych przypadkach ciemna plama na paznokciu może sygnalizować również czerniaka. W przypadku podejrzenia takiej zmiany, lekarz zleci odpowiednie badania, m.in. dermatoskopię oraz w razie konieczności badanie histopatologiczne.

Warto również sprawdzić, jak na podobne pytania zadane przez innych użytkowników odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-czarna-plama-na-moim-paznokciu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-czarna-kropka-na-paznokciu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.