Co może oznaczać taki poziom ALT?

Witam miałem badanie krwi i mam podwyżony Alat na 50 norma to 40, czy mam się obawiać? lekarz przypisał mi lek HEPAREGEN 3x dziennie przez miesiąc i nie mogę jeść nic smażone

Alt czyli aminotrasnferaza alaninowa - enzym wątrobowy biorący udział w przemianach metabolicznych białek w organizmie. Pańskim przypadku przekroczenia jego wartości jest poniżej 5 -krotności, jako przyczynę można rozważać: stłuszczenie wątroby (NALF), stłuszczeniowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, wysiłek fizyczny, miopatię, choroby mięśnia sercowego, po alkoholowe stłuszczenie wątroby. Wynik aminotransferazy wynoszący 50 jest tylko nieznacznym przekroczeniem granicy normy i nie musi od razu oznaczać poważnych problemów zdrowotnych. Nie należy również interpretować badań w oderwaniu od dolegliwości objawów takich jak: dolegliwości bólowe utrata masy ciała, nudności, biegunka. Warto rozważyć u Pana wykonanie ultrasonograficznego badania jamy brzusznej które to oceni strukturę wątroby i ewentualne stłuszczenie wątroby. Słuszne jest zalecenie diety ubogiej w potrawy smażone, heparegen to preparat kwasu tiazolidynokarboksylowego, który zmniejsza stężenie lipidów w osoczu, bierze udział w procesie detoksykacji. Prawdopodobnie zostanie powtórzone u pana to badanie po miesiącu i istniej spora szansa na uzyskanie prawidłowego wyniku po zastosowaniu diety i preparatu zaleconego przez pańskiego lekarza.