Co może oznaczać ucisk w sercu?

Witam. Mam 26 lat. Od kilku dni bardzo dziwnie się czuję. Zaczęło się od sytuacji stresowej. Zacząłem czuć dziwny "nacisk" na serce i ból. Nie jest on duży ale zdecydowanie zauważalny i nie mogę pozbyć się wrażenia, że "coś jest nie tak". Po za tym występuje uczucie duszności objawiające się tym, że muszę głęboko ziewnąć aby wziąć pełny wdecg. W kolejnych dniach zaczęło się to powtarzać po wysiłku fizycznym (wcześniej po podobnym wysiłku nie czułem takich dolegliwości.) W trakcie złego samopoczucia mam ciśnienie w zakresie 145-160 na 85/100. Ogólnie zawsze mam podwyższone ciśnienie ok 130-140 na 80-90 ale rzadko czułem się źle z tego powodu. Mam nadwagę 125 kg przy 188 cm wzrostu. Wcześniej pytałem lekarza rodzinnego o skierowanie do kardiologa w związku z podwyższonym ciśnieniem ale nie widział on potrzeby. W rodzinie mam ciśnieniowców. Czy powinienem być zaniepokojony?

Lek. Paweł Szadkowski

Wymienione objawy mogą wynikać z zaburzeń rytmu serca lub innych chorób sercowo-naczyniowych. Jeśli zależy panu na swoim zdrowiu sugeruję poważnie podejść do problemu otyłości, która wraz z wiekiem będzie znacznie pogarszać pana funkcjonowanie i zdrowie (ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nowotworów, choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa itd.). W tym momencie wydaje mi się to sprawa priorytetowa. Może pan też kontrolować wartości ciśnienia, wykonać EKG spoczynkowe lub holter EKG.